×
اشتراک در خبرنامه با خانه پوری فورم ذیل، جدیدترین خبرها را دریافت نمایید
 
 
آغاز فصل ششم تورنمنت قهرمانی لیگ برتر، 16 سنبلۀ سال 1396

کابل؛ 14 سنبلۀ 1396، لیگ برتر افغانستان تورنمنت قهرمانی فصل ششم خود را در ستودیوم فدراسیون فوتبال افغانستان، روز پنجشنبه مؤرخ 7 سپتامبر، ساعت 03:00 بعد از ظهر راه اندازی می‌کند. آغاز این رویداد نشانگر به انجام رسیدن موفقانۀ تورنمنت های منطقوی سال 1396 (به سوی لیگ برتر) می‌باشد که طی آن در سرتاسر کشور، از هر زون 21 بازیکن برتر برای تیم‌های نماینده انتخاب گردید.

شاهین آسمایی، د میوند اتلان، طوفان هریرود، سیمرغ البرز، موجهای آمو، د سپین غر بازان، د اباسین څپې، و عقابان هندوکش از جمله هشت تیم لیگ برتر می باشند که از 34 ولایت افغانستان نمایندگی می‌کنند و در مرحلۀ گروهی این تورنمنت در برابر همدیگر به رقابت می‌پردازند، طوری که در نهایت 4 تیم برتر به مرحلۀ نیمه نهایی راه پیدا می‎کنند.

مراسم گشایش لیگ برتر سال 1396 با اجرای زندۀ آهنگ لیگ برتر توسط خواننده های سرشناس افغان آغاز می‌شود، طوری که حاضرین در ستودیوم لباس‌های رنگین بیرق افغانستان را بر تن می‌داشته باشند و لیگ به تعقیب ده ها برنامه و مراسم هیجان انگیز و غافلگیر کنندۀ دیگر آغاز می‌شود.

در نخستین روز این تورنمنت، تیم قهرمان فصل پنجم و نمایندۀ زون کابل، شاهین آسمایی، به مصاف نمایندۀ زون شرق، د سپین غر بازان می رود. دو گروه (الف و ب) تورنمنت قهرمانی لیگ برتر افغانستان در سال 1396، طی مراسم خاص از طریق قرعه کشی مشخص گردید. این مراسم به تاریخ 3 سنبله در شهر کابل راه اندازی و از طریق تلویزون نشر گردید. 

مراسم گشایش و همچنان تمام مسابقات به صورت زنده از طریق تلویزون‌های طلوع و لمر، و نیز از طریق رادیوهای آرمان و آراکوزیا اف ام نشر می‌شود، همچنان، این مسابقات از طریق رسانه‌های اجتماعی، صفحۀ یوتیوب و ویب سایت لیگ برتر و سایر پلت فرم‌های شبکه های اجتماعی نشر می‌شود.

در سال 1395، حد اقل 18.6 میلیون بیننده در داخل کشور و همچنان افغان‌های مقیم در سرتاسر جهان مسابقۀ نهایی در میان تیم‌های شاهین آسمایی و د میوند اتلان را از طریق نشرات زندۀ تلویزون طلوع و نیز از طریق صفحۀ رسمی یوتیوب لیگ برتر افغانستان تماشا کردند. افزون بر این، بیش از 7000 تماشاچا برای تماشای مسابقۀ نهایی سال گذشته در ستودیوم حضور یافتند. انتظار می‌رود که این آمار در سال جاری بیشتر باشد.

کرام الدین کریم، رییس فدراسیون فوتبال افغانستان چنین اظهار نظر کرد: "در ابتدا جا دارد آغاز فصل ششم لیگ برتر فوتبال افغانستان را خدمت یکایک مردم شریف و عزیز افغانستان تبریک بگویم. خوشحال هستم که فدراسیون فوتبال افغانستان با همکاری موبی گروپ و با حمایت کننده های مالی این لیگ، روشن و گروپ کمپنی های پامیر پنج فصل را به خوبی و موفقیت سپری کردیم و حال فصل ششم این لیگ را آغاز می نماییم. در حالیکه برگزاری این لیگ با مشکلات کوچکی همراه است ولی تمام سعی و تلاش همکاران ما این است تا این مشکلات نیز حل شود و در آیندۀ نزدیک یک لیگ معیاری و بدون مشکل داشته باشیم. مسئولین فدراسیون فوتبال افغانستان و لیگ برتر فوتبال نشست های متعددی را با مسوولین کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته اند و برنامۀ ما این است که بتوانیم لیگ برتر را رشد داده و لیگ ما توجه همه را جلب نماید. همچنان، طی صحبت با مسوولین کنفدارسیون فوتبال آسیا، از این به بعد قرار بر آن است تا قهرمان لیگ برتر فوتبال افغانستان به نماینده گی از افغانستان در مسابقات جام باشگاه های اسیا حضور داشته باشد. باز هم آرزومندم فصل ششم یک فصل خوب و موفق باشد و از همه مردم عزیز خواهان هستم تا به ورزشگاه آمده و تیم مورد علاقه خود را حمایت نمایند".

شفیق گوهری، کمیشنر لیگ برتر افغانستان، گفت: "بسیار خرسند استم که آغاز فصل ششم لیگ برتر افغانستان را اعلام می‌کنم. اینک بهترین بازیکنان فوتبال از سرتاسر کشور برای یک دوره مسابقات هیجان انگیز دیگر در شهر کابل گرد هم آمده اند. هزاران علاقه مند فوتبال بی‌صبرانه در انتظار تماشای رقابت تیم‌های مورد علاقۀ خود استند. با همکاری شریکان رسمی خود در فدراسیون فوتبال افغانستان، ما اطمنان داریم که این یکی از برترین فصل‌های لیگ برتر تا اکنون می‌باشد!"

سید الطاف لدک، معاون اجرائیوی روشن بیان کرد: "به عنوان نخستین حامی لیگ برتر افغانستان، ما خوشحال استیم که از این طریق، فوتبال به خانه‌های همه افغان‌ها راه پیدا کرده است. حمایت روشن باعث افزایش کیفیت فوتبال در سرتاسر کشور شده و ما از این ناحیه بسیار خرسند استیم از این که لیگ برتر اکنون به یک نهاد با ثبات مبدل شده که زمینه را برای تبارز نسل جدیدی از استعدادهای فوتبال فراهم می‌سازد."

"گروپ کمپنی های پامیر( پامیر سکلیت وپارتی انرژی درینک) افتخار دارد که با تمویل لیک برتر افغانستان گامی برای ترویچ ورشد فرهنک ورزش در کشور برداشته است وروند سرمایه گزاری خویش را در بخش ورزش بخصوص فوتبال افزایش خواهد داد. گروپ کمپنی های پامیر رشد ورزش فوتبال را میان جوانان کمکی برای همدیگری پزیری دانسته و همگام با دیکر برنامه ها اجتماعی  فرهنکی و غیره حمایت مالی خویش  ادامه میدهد،" حاجی پرویز فقیری، رئیس گروپ کمپنی های پامیر.

در مورد لیگ برتر افغانستان

لیگ برتر افغانستان، نخستین لیگ حرفه‌یی فوتبال در افغانستان، به تاریخ 19 سرطان سال 1391 توسط فدراسیون فوتبال افغانستان، نخستین فدراسیون فوتبال در آسیا که در سال 1948 عضویت فیفا را کسب کرد، و موبی گروپ، بزرگترین مجموعۀ رسانه‌یی در کشور، راه اندازی شد.

هشت تیم برتر از سرتاسر کشور در این لیگ با هم به رقابت می‌پردازند، بازیکنان و چهره های مشهور تیم ملی فوتبال افغانستان نیز در جمع برترین بازیکنان فوتبال که همه ساله در جریان تورنمنت‌های منطقه‌یی (به سوی لیگ برتر) انتخاب می‌شوند، در این مسابقات حضور دارند. با حضور هشت تیم در مرحلۀ گروهی که بعداً به مراحل نیمه‌نهایی و نهایی راه پیدا می‌کنند، رویداد اصلی لیگ برتر با 18 مسابقۀ هیجان انگیز، در جریان ماه های سپتامبر تا نوامبر در ستودیوم فدراسیون فوتبال افغانستان برگزار می‌شود. تمام مسابقات رویداد اصلی لیگ برتر به صورت زنده از طریق کانال های رسانه‎یی موبی‌گروپ، تلویزون طلوع، مشهورترین تلویزن در افغانستان، و تلویزون لمر، مشهورترین کانال تلویزونی زبان پشتو، همچنان از طریق رادیوهای آرمان و آراکوزیا اف ام، دو شبکۀ رادیویی پیشتاز در کشور نشر می‌شود. همچنان، این مسابقات از طریق پلت‌فرم های رسانه‌های اجتماعی لیگ برتر افغانستان، و نیز از طریق شبکه های کیبل و کانال‌های بین المللی به دست نشر سپرده می‌شود.

در مورد فدراسیون فوتبال افغانستان

لیگ برتر افغانستان 2014 بخشی از فدراسیون فوتبال افغانستان می‌باشد. فدراسیون فوتبال ادارۀ عموم مسابقات فوتبال در کشور را به عهده دارد و در سال 1948 عضویت فیفا را کسب کرد.

فدراسیون فوتبال افغانستان یک ادارۀ غیر دولتی می‌باشد که در سال 1922 در افغانستان فعالیت‌های خود را آغاز کرد. فدراسیون فوتبال یک نهاد غیرانتفاعی می‌باشد که هدف آن ایجاد یک محیط سالم برای کسانی می‌باشد که به فوتبال علاقه‌مندی دارند و توانایی اشتراک در اجتماعات بزرگ فوتبال را دارند.

فدراسیون به صورت متداوم در سرتاسر افغانستان با راه اندازی تورنمنت‌ها، لیگ، و مسابقات قهرمانی در عرصۀ فوتبال فعالیت انجام می‌دهد. فدراسیون فوتبال افغانستان یک نهاد شناخته شده توسط فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) می‌باشد.

در مورد موبی‌گروپ

موبی‌گروپ، شرکت پیشتاز و جامع رسانه‌یی و ارتباطات در سرتاسر آسیای مرکزی، خاور میانه و آفریقا می‎باشد. با مالکیت بیش از 17 تجارت، این گروپ در عرصه‌های مختلف از قبیل تلویزون، بخش‎های دیجیتال، تولید محتوا، رادیو، ورزش و ارتباطات راهبردی فعالیت می‌کند. موبی‌گروپ یک شرکت معتبر و پیشگام در عرصۀ تولید محتوا می‎باشد، کسب جوایز فیستیوال فیلم "سن دانس"، جایزۀ گزارشگران بی‌سرحد، جایزۀ "نهاد فرانسه"، و همچنان جایزۀ "درام بین المللی سیئول" از جمله افتخارات موبی‌گروپ می‌باشد.

در مورد روشن

روشن از سال 1395 بدینسو شریک رسمی لیگ برتر افغانستان می‌باشد.

شرکت (انکشاف مخابرات در افغانستان) روشن، با بیش از 6.5 میلیون کاربر، و با 287 ناحیۀ تحت پوشش در سرتاسر 34 ولایت و 900 کارمند برحال، یکی از پیشتازترین شرکت‌های مخابراتی مکمل در افغانستان می‌باشد. 

روشن یکی از نمایندگان واقعی موفقیت در افغانستان است، که به مثابۀ یک کتالیست به صورت چشمگیر در رشد اقتصاد کشور و انکشاف دراز مدت سهم خود را ادا کرده. از زمان آغاز فعالیت در سال 2003 بدینسو، روشن بیش از 600 میلیون دالر در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و یگانه سرمایه گذار و مالیه دهندۀ بزرگ در کشور می باشد، طوری که به صورت تخمینی بیشتر از 5 فیصد در عاید سرانۀ عمومی کشور سهم گرفته. روشن به بازسازی و انکشاف افغانستان عمیقاً متعهد می‌باشد. کمک‌های اقتصادی بنیاد آغاخان، بخشی از شبکۀ انکشافی آغاخان، یکی از بزرگترین سهم داران روشن می‌باشد که حامی و ترویج کنندۀ پیشگام فعالیت‌ها در عرصه‌های خصوصی و ایجاد شرکت‌های اقتصادی سالم در جهان رو به توسعه می‌باشد.

در مورد گروپ کمپنی‌های پامیر

گروپ شرکت‌های پامیر در ماه سرطان سال 1396 به جمع شریکان رسمی لیگ برتر پیوست.

زلال موفق، یکی از شرکت‌های پامیر گروپ با سرمایه‌گذاری ابتدایی 2 میلیون دالر فعالیت‌های خود را در پارک‌های صنعتی هرت در سال 2002 آغاز کرد. به منظور برآورده ساختن تقاضای بازار، گروپ کمپنی‌های پامیر تولیدات مختلفی را به بازار عرضه کرد، از جمله، انرژی پارتی با طعم‌های مختلف، آب معدنی زلال، نوشابۀ زم‌زم، نوشابۀ زمرد، جوس مانی، تولید و منتاژ بیش از 40 مدل موترسایکل (پامیر سیکلت). در سال 2011، بر اثر تلاش‌های فراوان جهت رشد کیفیت و رسیدن به نورم‌های تولیدات بین المللی، پامیر گروپ هفت تصدیق‌نامۀ بین‌المللی کسب کرد، از جمله، HACCP، ISO 9001، ISO 14001، ISO 22000، G.MP، AS18001، OHS، و HALAL. این یک دستاورد بزرگ برای تمام کشور می‌باشد.

برای معلومات بیشتر و مصاحبه‌های رسانه‌یی، شما می‌توانید به آدرس‌های ذیل مراجعه کنید:

فدراسیون فوتبال افغانستان:

سید علی‌رضا آغازاده

سکرتر جنرال

شمارۀ تماس: +93 (0) 78 88 98 898

Ali@aff.org.af

لیگ برتر افغانستان:

خداداد شعیب

مدیر بخش رسانه‌های اجتماعی

شمارۀ تماس: +93 (0) 784 782 002

Khodadad.shoayb@mobygroup.com 

روشن:

شفیع شریفی

ریاست، امور اداری

شمارۀ تماس: +93 (0) 79 99 99 065

Shafi.sharifi@roshan.af

 

گروپ کمپنی‌های پامیر:

عبدالواحد واحدیار

نمایندۀ گروپ کمپنی‌های پامیر در لیگ برتر افغانستان

شمارۀ تماس: +93 (0) 747 142 289

wahidyar@pamircyclet.com