×
اشتراک در خبرنامه با خانه پوری فورم ذیل، جدیدترین خبرها را دریافت نمایید
 
 
آغاز فصل ششم تورنمنت قهرمانی لیگ برتر، 16 سنبلۀ سال 1396

کابل؛ 14 سنبلۀ 1396، لیگ برتر افغانستان تورنمنت قهرمانی فصل ششم خود را در ستودیوم فدراسیون فوتبال افغانستان، روز پنجشنبه مؤرخ 7 سپتامبر، ساعت 03:00 بعد از ظهر راه اندازی می‌کند. آغاز این رویداد نشانگر به انجام رسیدن موفقانۀ تورنمنت های منطقوی سال 1396 (به سوی لیگ برتر) می‌باشد که طی آن در سرتاسر کشور، از هر زون 21 بازیکن برتر برای تیم‌های نماینده انتخاب گردید.

شاهین آسمایی، د میوند اتلان، طوفان هریرود، سیمرغ البرز، موجهای آمو، د سپین غر بازان، د اباسین څپې، و عقابان هندوکش از جمله هشت تیم لیگ برتر می باشند که از 34 ولایت افغانستان نمایندگی می‌کنند و در مرحلۀ گروهی این تورنمنت در برابر همدیگر به رقابت می‌پردازند، طوری که در نهایت 4 تیم برتر به مرحلۀ نیمه نهایی راه پیدا می‎کنند.

مراسم گشایش لیگ برتر سال 1396 با اجرای زندۀ آهنگ لیگ برتر توسط خواننده های سرشناس افغان آغاز می‌شود، طوری که حاضرین در ستودیوم لباس‌های رنگین بیرق افغانستان را بر تن می‌داشته باشند و لیگ به تعقیب ده ها برنامه و مراسم هیجان انگیز و غافلگیر کنندۀ دیگر آغاز می‌شود.

در نخستین روز این تورنمنت، تیم قهرمان فصل پنجم و نمایندۀ زون کابل، شاهین آسمایی، به مصاف نمایندۀ زون شرق، د سپین غر بازان می رود. دو گروه (الف و ب) تورنمنت قهرمانی لیگ برتر افغانستان در سال 1396، طی مراسم خاص از طریق قرعه کشی مشخص گردید. این مراسم به تاریخ 3 سنبله در شهر کابل راه اندازی و از طریق تلویزون نشر گردید. 

مراسم گشایش و همچنان تمام مسابقات به صورت زنده از طریق تلویزون‌های طلوع و لمر، و نیز از طریق رادیوهای آرمان و آراکوزیا اف ام نشر می‌شود، همچنان، این مسابقات از طریق رسانه‌های اجتماعی، صفحۀ یوتیوب و ویب سایت لیگ برتر و سایر پلت فرم‌های شبکه های اجتماعی نشر می‌شود.

در سال 1395، حد اقل 18.6 میلیون بیننده در داخل کشور و همچنان افغان‌های مقیم در سرتاسر جهان مسابقۀ نهایی در میان تیم‌های شاهین آسمایی و د میوند اتلان را از طریق نشرات زندۀ تلویزون طلوع و نیز از طریق صفحۀ رسمی یوتیوب لیگ برتر افغانستان تماشا کردند. افزون بر این، بیش از 7000 تماشاچا برای تماشای مسابقۀ نهایی سال گذشته در ستودیوم حضور یافتند. انتظار می‌رود که این آمار در سال جاری بیشتر باشد.

کرام الدین کریم، رییس فدراسیون فوتبال افغانستان چنین اظهار نظر کرد: "در ابتدا جا دارد آغاز فصل ششم لیگ برتر فوتبال افغانستان را خدمت یکایک مردم شریف و عزیز افغانستان تبریک بگویم. خوشحال هستم که فدراسیون فوتبال افغانستان با همکاری موبی گروپ و با حمایت کننده های مالی این لیگ، روشن و گروپ کمپنی های پامیر پنج فصل را به خوبی و موفقیت سپری کردیم و حال فصل ششم این لیگ را آغاز می نماییم. در حالیکه برگزاری این لیگ با مشکلات کوچکی همراه است ولی تمام سعی و تلاش همکاران ما این است تا این مشکلات نیز حل شود و در آیندۀ نزدیک یک لیگ معیاری و بدون مشکل داشته باشیم. مسئولین فدراسیون فوتبال افغانستان و لیگ برتر فوتبال نشست های متعددی را با مسوولین کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته اند و برنامۀ ما این است که بتوانیم لیگ برتر را رشد داده و لیگ ما توجه همه را جلب نماید. همچنان، طی صحبت با مسوولین کنفدارسیون فوتبال آسیا، از این به بعد قرار بر آن است تا قهرمان لیگ برتر فوتبال افغانستان به نماینده گی از افغانستان در مسابقات جام باشگاه های اسیا حضور داشته باشد. باز هم آرزومندم فصل ششم یک فصل خوب و موفق باشد و از همه مردم عزیز خواهان هستم تا به ورزشگاه آمده و تیم مورد علاقه خود را حمایت نمایند".

شفیق گوهری، کمیشنر لیگ برتر افغانستان، گفت: "بسیار خرسند استم که آغاز فصل ششم لیگ برتر افغانستان را اعلام می‌کنم. اینک بهترین بازیکنان فوتبال از سرتاسر کشور برای یک دوره مسابقات هیجان انگیز دیگر در شهر کابل گرد هم آمده اند. هزاران علاقه مند فوتبال بی‌صبرانه در انتظار تماشای رقابت تیم‌های مورد علاقۀ خود استند. با همکاری شریکان رسمی خود در فدراسیون فوتبال افغانستان، ما اطمنان داریم که این یکی از برترین فصل‌های لیگ برتر تا اکنون می‌باشد!"

سید الطاف لدک، معاون اجرائیوی روشن بیان کرد: "به عنوان نخستین حامی لیگ برتر افغانستان، ما خوشحال استیم که از این طریق، فوتبال به خانه‌های همه افغان‌ها راه پیدا کرده است. حمایت روشن باعث افزایش کیفیت فوتبال در سرتاسر کشور شده و ما از این ناحیه بسیار خرسند استیم از این که لیگ برتر اکنون به یک نهاد با ثبات مبدل شده که زمینه را برای تبارز نسل جدیدی از استعدادهای فوتبال فراهم می‌سازد."

"گروپ کمپنی های پامیر( پامیر سکلیت وپارتی انرژی درینک) افتخار دارد که با تمویل لیک برتر افغانستان گامی برای ترویچ ورشد فرهنک ورزش در کشور برداشته است وروند سرمایه گزاری خویش را در بخش ورزش بخصوص فوتبال افزایش خواهد داد. گروپ کمپنی های پامیر رشد ورزش فوتبال را میان جوانان کمکی برای همدیگری پزیری دانسته و همگام با دیکر برنامه ها اجتماعی  فرهنکی و غیره حمایت مالی خویش  ادامه میدهد،" حاجی پرویز فقیری، رئیس گروپ کمپنی های پامیر.