×
اشتراک در خبرنامه با خانه پوری فورم ذیل، جدیدترین خبرها را دریافت نمایید
 
 
پروژه های ما
1 صحت و تغذیه

آشیانه

مشکل: سوء تغذیه در افغانستان به ویژه در کمپ های عودت کنندگان و اطفال کارگر خیابانی یک مشکل رایج است.

راه حل ما: ما بیشتر از 40000 بستۀ غذایی در هرماه تهیه می کنیم و اطفال کارگر خیابانی را با یکجا کردن آنان در سیستم رسمی مکاتب و آموزش های حرفه ای حمایت می کنیم.

همکاران ما: ما با مراکز فعالیت های متعدد آشیانه و پناهگاه های اضطراری برای بیجا شدگان داخلی همکاری می کنیم.

 

کلینیک روشن

مشکل: دسترسی محدود به خدمات صحی ارزان و با کیفیت

راه حل ما: با افتتاح پروژۀ جامعه روشن، فیس مریضان افغان خارج از کشور، برای تامین هزینه های شهروندان افغانستان استفاده می شود. روشن با هموار کردن راه برای شرکت های دیگر، اولین شرکتی است که در افغانستان برای کارمندانش ، بیمه خصوصی صحی ارائه می کند. کلینیک روشن همچنین ورکشاپ های صحت دندان و ورکشاپ های صحی متعدد دیگری را طی ده سال گذشته برای حمایت از زندگی بهتر و ارزش قائل شدن به افغان ها راه اندازی نموده است.

همکاران ما: آشیانه، افغانستان فردا (Afghanistan Demain) و افرانه. ورکشاپ های صحت دندان و دیگر ورکشاپ های صحی: میزبانی مباحثات مختلف به شمول آگاهی در رابطه با آب پاک، اسهال و مرض سل که توسط MSH/REACH/USAID حمایت گردیده بود. بیمه خدمات صحی برای افغان ها: موسسه Lifecare international

 

درمان از راه دور

مشکل: دسترسی محدود به خدمات صحی ارزان و باکیفیت در نقاط دور افتاده و مناطق روستایی

راه حل ما: پروژۀ درمان از راه دور، شفاخانه ها را از طریق تکنالوژی پهنای باند سراسری روشن به یکدیگر متصل می سازد تا از این طریق بتوان روند ارسال فوری راه های حل طبی را آسان سازد. به وسیله ویدیو کنفرانس، متخصصان قادر اند تا امراض را در مناطق روستایی افغانستان تشخیص داده و موفقانه درمان نمایند و همچنین برای نسل جدید داکتران افغان، جلسات آموزشی برگزار نمایند. هدف این خدمات، ارائه رادیولوژی از راه دور، یادگیری الکترونیکی، مدیریت شفاخانه ها، آموزش نرس ها و کلینیک های تخصصی می باشد. این تکنالوجی، متخصصان را قادر به تشخیص امراض، ارائه درمان درست، ارائه آموزش های طبی به داکتران در زمان کارشان و دسترسی به خدمات صحی برای مریضان در قریه جات می سازد. همچنین، این تکنالوجی هزینه سفر مریضان، کارکنان و کارمندان صحی را کاهش می دهد. در حال حاضر، شبکه ای از مراکز طبی در کابل، بامیان و بدخشان به یکدیگر و همچنین به شفاخانه دانشگاه آغا خان در کراچی متصل شده اند.

همکاران ما: حکومت افغانستان، شفاخانه دانشگاه آغاخان در کراچی، خدمات صحی آغا خان، انستیتوت طبی فرانسه برای اطفال در کابل، سیسکو، شفاخانۀ بامیان، شفاخانۀ فیض آباد، سیسکو سیستم و دیگر تامین کنندگان مخابراتی.

 

چاه های آب

مشکل: کمبود آب آشامیدنی پاک و صحی در افغانستان

راه حل ما: ما در این زمینه کار خود را با ایجاد 2 چاه آب در سال 2006 میلادی آغاز کردیم، که در حال حاضر 1000 خانوادۀ که حومه های کابل زندگی می کنند از آن مستفید می شوند. و تا به امروز، ما 70 چاه آب ساخته ایم که برای بیشتر از 100000 نفر آب آشامیدنی پاک فراهم می کند

 

تکنالوجی خلاقانه روشن (صحت): ردیاب آب

مشکل: کمبود آب آشامیدنی پاک و صحی در افغانستان

راه حل ما: با استفاده از سیستم صوتی، ما خدمات تلفنی ردیاب آب را ایجاد کردیم که به افغان هایی که سواد کم دارند اجازه می دهد تا از دهات افغانستان به تماس شده و وضعیت چاه های محل خود را بررسی کنند و یا مشکلات آن را گزارش دهند. بین سال های 2010 و 2011، برای یک هزار منطقه دارای چاه، شیوه استفاده از ردیاب آب آموزش داده شد. در نتیجۀ این خدمات، تقریبا 30 چاه دوباره احیا گردیدند.

همکار ما: اداره ایالات متحده برای انکشاف بین المللی (USAID)

2 پروژۀ برق پامیر

مشکل: کمبود برق قابل اعتماد و ارزان در ولایت خود مختار گورنو- بدخشان تاجکستان.

راه حل ما: ما با یک نرخ پشنهادی ارزان، از ایجاد خط انتقال برق از شهر خاروغ واقع در ولایت خود مختار گورنو – بدخشان تاجکستان تا منطقه بهشار افغانستان حمایت کردیم که فعلا برای 360 خانواده، شفاخانۀ منطقه، نهادهای دولتی و غیره در طول سال برق فراهم کرده است.

همکاران ما: بنیاد آغا خان برای انکشاف اقتصادی و پامیر انرژی. بنیاد آغاخان یک طرح جدید جمع آوری کمک مالی را برای پامیر انرژی راه اندازی کرد که از این طریق، حداقل برق مورد نیاز ماهانه برای خانواده ها در بدل یکی از پایین ترین قیمت ها در جهان در میان شرکت های خدماتی بخش خصوصی ارائه می گردد.

3 ابراز احساسات و رشد در دوران کودکی

میدانهای بازی بازی

مشکل: افغانستان، کشوری که از دهه ها بدینسو از جنگ و مشکلات اجتماعی رنج برده است، فضای اجتماعی محدود دارد تا بتواند از جامعه حمایت نموده، زمینه توسعه را برای کودکان فراهم سازد.

راه حل ما: جامعه روشن با درک اهمیت بازی در رشد اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی در کودکان، زمین‌های بازی‌ را در مناطق مهم ایجاد می کند، که از این زمین های بازی به عنوان مکانی برای گردهم آمدن قومیت‌های مختلف افغانستان نیز می توان استفاده کرد. این زمین های بازی، موانع اجتماعی را از بین برده و محیط امن را برای کودکان فراهم می‌سازند تا کودکان در آنجا با هم بازی و رشد کنند.

ساخت مکتب

مشکل: وقتی که ما کار خود را در افغانستان شروع کردیم، از مکتبی دیدن نمودیم که هفت تعمیر تخریب شده و همچنین یک بلاک داشت که برای کار خاصی ساخته شده بود. بسیاری از هفت هزار شاگرد این مکتب مجبور بودند به نوبت زیر خیمه ها درس بخوانند.

راه حل ما: جامعه روشن برای ساخت یک تعمیر 3 منزله پیشرفته و بزرگ سرمایه‌گذاری کرد که دارای 24 صنف درسی و یک زمین بازی مجهز می باشد. تا به امروز، ما برای ساخت مکاتب متعددی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

همکاران ما: بنیاد آغا خان و غیره.

یک لپتاپ برای هر طفل

مشکل: کودکان افغان از داشتن منابع و وسایل ضروری برای رقابت در اقتصاد جهانی محروم اند.

راه حل ما: "یک لپتاپ برای هر طفل" طرحی است که هدف آن بهبود سطح یادگیری از طریق ارائه نسخه‌های دوطرفه مضامین درسی و فراهم سازی رهنمود و پیشنهادهای لازم به شاگردان مکاتب می باشد. بیشتر از 3600 کودک و معلم در ولایت‌های بغلان، هرات، کابل، جلال آباد و کندهار از این طرح بهره مند شده اند.

همکاران ما: سازمان ((یک لپتاپ برای هر طفل))، وزارت معارف، وزارت مخابرات و تکنالوجی معلوماتی، بخش سرمایه‌گذاری‌های کوچک و متوسط USAID در افغانستان.

4 شبکه‌های تلویزیونی

مشکل: کمبود مواد آموزشی و کمبود معلمان مسلکی در قریه جات برای حمایت از رشد ذهنی، اجتماعی و اخلاقی کودکان.

راه حل ما: جامعه روشن حق نشر برنامه‌های تلویزیونی آموزشی کودکان را خریداری کرده است، که در حال حاضر در سطح بین المللی نشر می گردد. این برنامه‌ها به زبان‌های دری و پشتو دوبله شده است که از طریق تلویزیون های محلی در سرتاسر افغانستان در دسترس مردم قرار می گیرند.

 

ورزش

مشکل: افغانستان، کشوری که دهه‌ها به وسیله جنگ و مشکلات اجتماعی رنج برده است، در این سرزمین فضاهای اجتماعی کمی وجود دارند که در آن بتوان از جامعه حمایت نمود و زمینه رشد جوانان را فراهم ساخت.

راه ‌حل ما: روشن افتخار دارد که حامی مالی لیگ برتر افغانستان است، که این لیگ با پیوند زدن مسابقات فوتبال، میلیون‌ها افغان را گردهم می آورد تا برای غرور ملی و اتحاد یکدیگر، شادمانی کنند. فصل چهارم لیگ برتر افغانستان در سال 1394 محبوب ترین برنامه برای مردم افغانستان بود که در سراسر کشور بیش از ده میلیون بیننده داشته است. از سال 2010 تاکنون، ما با نهاد غیر دولتی اسکیتستان شریک شدیم تا ورزش اسکیت‌برد و خودباوری را در سراسر افغانستان گسترش دهیم.

 

مرکز جوانان، ورزش و رشد اجتماعی

مشکل: افغانستان، کشوری که دهه‌ها به وسیله جنگ و مشکلات اجتماعی رنج برده است، در این سرزمین فضاهای اجتماعی کمی وجود دارند که در آن بتوان از جامعه حمایت نمود و زمینه رشد جوانان را فراهم ساخت.

راه حل ما: جامعه روشن، مرکز جوانان، ورزش و رشد اجتماعی را ایجاد نمود. این مرکز با داشتن قسمت های جداگانه برای دختران و پسران، فضای امنی را برای 800 کودک و نوجوان در کابل و اطراف آن فراهم می کند تا آنان بتوانند ورزش نموده و در فعالیت های فوق برنامه سهم بگیرند. این مرکز همچنین فضایی است جهت بازی، ارائه مطلب و سمینار برای جامعه و رشد اجتماعی.

 

دی – لایت

مشکل: پس از دهه ها جنگ، مردم افغانستان از داشتن زیربنای صحیح برای افزایش سطح درآمد و بهبود سطح زندگی خود محروم اند.

راه‌حل ما: روشن با شرکت دی-لایت همکار شده است تا چراغ‌های خطرناک نفتی را با چراغ‌های آفتابی و با دوام در خانه ها تبدیل کنند. این چراغ‌ها توانایی مطالعه مفید کودکان را در شب ارتقا می دهند، سطح درآمدزایی خانواده‌ها را بالا می‌برند، و مشکل کمبود شدید زیربناها را در کشور برطرف می کنند.

همکاران ما: دی-لایت

 

مراکز یادگیری آنلاین

مشکل: افغان‌ها از داشتن منابع و وسایل ضروری برای رقابت در یک اقتصاد جهانی متکی بر تکنالوجی محروم اند.

راه‌حل ما: جامعه روشن با استفاده از کانتینرهای ترمیم شده و مجهز به صفحات خورشیدی بادوام، مراکز یادگیری آنلاینی را می‌سازد که دارای لپ‌‌تاپ و دیگر تجهیزات ارتباطی هستند. این مراکز به گونه محلی و به وسیله مردمی که این وسایل به آنان اهدا شده‌ است، نگه‌داری می‌شوند تا از این طریق، نیازهای مناطق محلی برآورده شوند. کاربران این مراکز قادر اند که خود را با تکنالوجی آشنا کنند، به تجارت بپردازند، و با خانواده و دوستان خود از فاصله دور، ارتباط برقرار کنند.

 

روشن/سیسکو سیستم

مشکل: افغان‌ها از داشتن منابع و وسایل ضروری برای رقابت در یک اقتصاد جهانی متکی بر تکنالوجی محروم اند.

راه‌حل ما: در سال 2007، روشن با شرکای خود همراه شد تا از ایده ای حمایت کند که هدف آن، آماده کردن دانشجویان برای وظیفه‌های مرتبط با شبکه و آی تی در بخش های خصوصی و دولتی بود. این ایده وسایل لازم برای تحصیلات عالی در انجینیری، علوم کمپیوتر و دیگر رشته‌های مرتبط، زمینه تحصیل 600 دانشجو را در سراسر کشور فراهم ساخته است.

همکاران ما: UNDP و سیسکو سیستم

 

تکنالوجی خلاقانه روشن (آموزش): خط مشاوره ای معلم

جامعه روشن، با همکاری همکاران خود، یک مدل آموزشی از راه دور و سیار ایجاد کرده است که به دختران و پسران افغان اجازه می‌دهد تا به آموزش باکیفیت مکاتب، دسترسی بیشتری داشته باشند. مواد آموزشی این مدل در چهارچوب هدف وزارت معارف قرار می‌گیرد. (به شمول عکس ها و رهنمودهای روش استفاده)

همکاران ما: شبکه تلویزیونی صبا، نهاد هماهنگی کمک های بشردوستانه CHA، Butterfly-Oxfam Novib و وزارت معارف.

5 تجارت و زنان

برنامه کمکی برای کسب معاش

مشکل: به ‌دلیل دهه‌ها جنگ، زنان به خصوص در مناطق دوردست آسیب پذیر هستند، که در این مناطق، فرصت‌های کسب معاش، محدود می باشد.

راه‌ حل ما: در سال 2009 جامعه روشن از پروژه کمک بشردوستانه برای زنان افغانستان(HAWA) که از سوی موسسه CARE راه اندازی شده بود، حمایت کرد. این پروژه برای زنان آسیب پذیر، مواشی فراهم کرد تا از طریق آنها به کسب معاش بپردازند.

همکاران ما: موسسه CARE

غرفه عمومی تلفن برای زنان (WPCOs)

مشکل: به دلیل چندین دهه جنگ، زنان آسیب‌پذیر بوده و فرصت های محدودی برای کسب درآمد داشته ‌اند.

راه ‌حل ما: روشن اقدام به راه‌اندازی پروژه غرفه عمومی تلفن برای زنان نمود که از طریق آن، برای زنان وظیفه فراهم می شود و برای آنان، فرصت آغاز تجارت مساعد می گردد. از طریق این پروژه، نهاد کمک به افغان ها (Aid Afghan) بانوان را به اولین بانک قرضه های کوچک در افغانستان (FMFB-A) معرفی می‌کند تا زنان بتوانند قرضه دریافت کرده و یک تجارت را آغاز نمایند. برای هر اپراتور WPCO یک بستۀ تجارتی با هزینۀ تخفیف یافته فراهم خواهد شد. این بسته شامل یک موبایل، سیم کارت، آنتن، چارجر، 12500 واحد تماس و لوحۀ رسمی PCO شبکه مخابراتی روشن خواهد بود. اپراتور WPCO بخشی از درآمدش را برای پرداخت قرضه‌های کوچک و همچنین خرید دقایق بیشتر تماس، استفاده خواهد کرد. هر دفعه ای که یک اپراتور این پروژه، دقایق بیشتری خریداری کند، 60% کریدت اضافی دریافت خواهد کرد. این تخفیف، برای سودآوری بانوان در نظر گرفته شده است و سطح درآمد زنان را تا حداکثر مقدار ممکن، افزایش خواهد داد. اگر چه پروژه WPCO به تنهایی فقر را از بین نمی برد، اما این پروژه منبع درآمد باثبات و بادوامی را فراهم می سازد که زنان با استفاده از آن می‌توانند آهسته آهسته بر فقر غلبه کرده و زمینۀ زندگی بهتری را برای خانواده خود فراهم نمایند.

همکاران ما: Afghan Aid و USAID

امکانات ورزشی باغ شهر آرا

مشکل: بخاطر چندین دهه جنگ، زنان آسیب پذیرند و از نبود فضای عمومی برای تفریح رنج می برند.

راه‌حل ما: جامعه روشن، باغ شهر آرا را ایجاد کرد؛ باغی ویژه خانم‌ها که فرصت فعالیت های ورزشی برای بانوان در آن مهیا است . جامعه روشن با تشویق زنان و دختران به داشتن یک زندگی فعال و صحت مند، تلاش دارد تا از جامعه و ظرفیت سازی آن حمایت کند.

تکنالوجی خلاقانه روشن (تجارت): معلومات

((معلومات)) یک سیستم آگاهی‌دهی ملی قیمت‌ اجناس می باشد که معلومات اجناس بازارهای 14 ولایت کشور را در اختیار دهقانان، پرچون فروشان، تاجران و عمده فروشان قرار می دهد. دهقانان با استفاده از موبایل خود و از طریق پیام کتبی و یا تکنالوجی سیستم صوتی، می‌توانند از وضعیت بازار به گونه لحظه به لحظه آگاهی یابند. خدمات ((معلومات)) برای دهقانان به زبان‌های دری، پشتو و انگلیسی قابل دسترس است. از آن جایی که هفتاد فیصد نفوس کشور بی سواد اند، سیستم صوتی یا IVR یک ویژگی مهم در افغانستان به شمار می رود.

همکاران ما: نهاد Mercy Corps و پروژه IDEA-NEW از USAID